V Paname leje a riadne dlho čakáme na vaky. Napriek tomu prídu dosť opršané.
Keďže je už dosť hodín a leje berieme radšej Uber na hotel Caracas. Podľa Katkiných infošiek si myslím, že sme inde, ale aj tak mám už dosť na malé pivo. Od hotela do hotela to bolo viac ako 24 hodín, pivo to bude musiet vydržať v chladničke.
D04: 30SEP2024 Panama City
Napriek tomu, že sme si dali masku cez oči a štupľe do uší, jetlag nám nedá spať. O pol šiestej ráno sme už zúfalo hore a rozmýšľame, či vydržíme do pol ôsmej, kedy budú čerstvé kroasanty v Reyovi. Hlásia sa aj iné ranné reflexy, ktoré 7 hodinový časový posun nezaujíma.
Nakoniec to nejako vydržíme a pred ôsmou ideme spolu von. Hotel Caracas má super polohu na koloniálnom námesti Santa Ana v rovnomennej štvrti. Sme v strede medzi dvoma supermarketmi a hneď vedľa Casco Viejo.
Prehopkáme 170m do Reya, schmatneme viaczrnné kroasanty a nejake syrové tyčky so špenátom, fresh (detox Apio) a Deduška Abuela. Stále majú akciu zober 4. V nej 4x200ml je lacnejšie ako 7decka. A kto by kupoval štyri 7decky?
O 8 ráno si robíme piknik na obľúbenom námesti Herrera. Žiaľ, vypílili dva stromy, tak s tieňom to začína byť bieda. Džús zo zelerových stoniek, ananásu, pomaranča a zázvoru je celkom fajn a neuveriteľne to pasuje k Abuelovi.
Nasleduje Unido káva, tá už stoji $3.5 espresso aj s daňami. Je tam brutálna zima, ale vonku ešte brutálnešie leje, tak si dáme svetríky a kempujeme, kým neprestane liať.
Keď doleje dáme si prechádzku starým mestom (Casco Viejo) až na Plaza Francia. Tu sa zase schyľuje k dažďu, tak sa schováme do pomníka kanálu a skúšame iný fresh. Ten nie je až taký dobrý.
Naša stará adresa má teraz nový hotel, takže je to konečne v prevádzke. Podľa Bookingu je na streche aj bazénik.
Obedujeme v čínskej vývarovňi. K má rybie filé, ja costillu. Tá je dosť tvrdá, nažujem sa ako blázon. Platíme niečo cez $9.
Omrkneme ešte Machetazo a ideme na izbu, lebo nás zase kvári jetlag.
Je ešte málo hodím, tak si prcneme tri dielu Shoguna a o deviatej ideme spať.
D05: 01OKT2024 Panama City
Dnes ideme do Albrook metrom zo 5Mayo. Cestou späť sa dám ostrihať na ulici medzi 5M a Mercado Mariscos za $5. Celkom sa to dedkovi podarilo. Cevichéria oproti rybiemu trhu je zavretá, tak ideme aspoň kúpiť cigary (10×0.50). Dedko je celý rád, i keď nemyslíme, že si nás pamätá. Musí rozmeniť bankovku a za nákup nám ešte pribalí zapaľovač. Dnes ešte nepršalo, takže Unido vybavíme rýchlo a o 12tej ideme do Rana Dorada na happy hour. Majú tam Oktoberfest a mladý časník z Kolumbie nám dá testnúť nejaké špeciály.
Po pive ideme ku Číňanovi. Filé nemajú a tak si K dá rybku, ja mám fajné soté. Dnes sa nám to podarilo naobjednávať za práve $8.
Večer zase kukáme telku, aby sme nešli moc zavčasu spať.
D06: 02OKT2024 Panama City
Dnes máme 31. výročie a tak si doprajeme raňajky v pizérii Masa vedľa hotela. Na našej recepcii platíme 2x$7 a ideme tam. Nie je to moc veľká žranica, ale poteší hlavne dobrý chlieb. Máme kávu, ovocný šalátik a vajcia so slaninou.
Hotel nemá strechu otvorenú, vraj je v prerábke, ale vraj môžeme fajčiť cigaru vonku na námestí. Skúšame prvú vonku na námestí Santa Ana.
Ideme si potom obzrieť výstavný priestor (niečo ako Cvernovka) na pravom boku námestia. Mali tam aj doormana. Zaujal ma chlapík, čo tlačil z plastu kadejaké väčšie objekty
Na podvečernej prechádzke máme krásne svetlo, snažíme sa kôli posunu byť čo najviac na slnku. Na schodoch okolo panamského pomníka sa fotia 15ky. Tak si ich fotíme aj my.
Na večeru si berieme pizzu na izbu (amerikana=salami a mortadela – pistácie a smotana extra). V Machetazo je nenormálne veľa ľudí a ešte sa na kase aj predbiehajú. Ľudia dávajú svojim známym na začiatku radu svoje nákupy, nech im to zaplatia. A ešte aj kasy sú nenormálne pomalé, hlavne tlačenie lístkov. A každý potrebuje lístok, lebo mu ho kontrolujú s nákupom, že či všetko zaplatil.
D07: 03OKT2024 Panama City
Na Plaza Herrera si v takeaway Starbucks (nové na námestí) kúpime dvojité machiato, filtrovanú kávu nerobia. Deliverák predo mnou berie 6 objednávok v papierových taštičkách.
Dedko černoško nás vystríha pred žltými taxi, že sú moc drahé, že máme jazdiť Uberom a zdržiavať sa výlučne v Casco viejo.
V Unido dnes skúšame Coldbrew, je celkom fajn. Obed z vývarovne si berieme s nami na izbu a k tomu aj vychladené šumivé, čo sme si v Reyovi dali do chladničky ku pivám, lebo na izbe chladničku nemáme.
Berieme Uber do Banco Azteca. Naspäť sa vezieme metrom, prejdeme cez rybí trh, kde vidíme aj veľkého tuniaka a zapadneme na ceviche vedľa Ceviche Loco. Ceviche chutí ako nakladané slede a coctel chutí ako treska. Pivo Balboa už stojí $1.25, ale dokopy platíme $10 a z toho bolo 6 za pivo. Mali sme to aj s obsluhou a dá sa platiť kartou. Tak sme vyskúšali našu novú a fachala.
Večer ideme na prechádzku a nastáva panika lebo nám chýba obal z okuliarov. Obal bol starý a nie moc funčný, ale sme v šoku, že nám ho asi musel niekto štípnuť. Celí neštastní zapadneme na Herrera, lebo sa nám ani nechce prechádzať a čo nevidíme vedľa našej, náhodou voľnej lavičky. Obal dokonca ešte aj s handričkami. Úplná haluz. Teraz zase spriadame teórie ako je možné že tam prežil 10 hodín, lebo cez námestie chodí kopec detí z a do školy. Dokonca špekulujeme, či nás dedko ráno len nezabával, aby niekto prišiel odzadu?
Večeriame španielsku saláma s bagetou. V saláme nájdeme kosti, resp riadne tvrdé chrupavky, aké bývajú v na rebrách. Ďalší šok na dnes.
Treba nám ešte Onward ticket z Peru, čo je pekná motanica.