D15: 09.08.2019 Plateliau – Žemaitija NP, LT → Saulkrasti, LV

Celú noc s prestávkami prší. Ráno 09.08. porovnávame prognózu počasia na jazere a pri mori. Vyhráva Lotyšsko, bude síce dnes pod mrakom, ale bez dažďa. Keď v dedinskej samoške vraciame plastovky, v chladničke objavíme aj pivko z červenej repy. Tu stojí plechovka 1,49E, v bare na našej dune v Juodkranté stál ten istý objem 6E.

Po necelých 4 hodinách s jednou prestávkou na tankovanie s občasnymi spŕška dažďa končíme na masívne obedné menu (3,90E) v overenom podniku SaltWater v Saulkrasti. Splní sa mi aj 2 ročný sen, keď si ku výbornému pressu odjednáme Pavlovu. Nádherný styling dezertu, ktorého základ je pusinkový útvar s bohatou penou tu chutí ako nikde inde. Všeobecne sú mliečne výrobky v Baltiku poctivé a riadne mastné.

Parkovisko na pláži je platené až do 21h, parkujeme teda cez cestu pri supermarkete Elvi. Plážujeme až do tmy, západ nesklame. Konečne v premiére využijeme aj náš rok starý plážový gauč. Je to luxus.

D16-17: 10-11.08.2019 Saulkrasti, LV

Nečakanýbudíček o pól šiestej 10.8. nás nepoteší. Vysvitne, že dnes sú preteky skútrov, takže pláž sa až do večera otriasa zvukmi motorov. Na bajkoch sa prevezieme na Bielu Dunu na obedný piknik (údené ryby a mrkvový chlieb). Sobota je typický svadobný deň a tak vidíme viaceré formácie svadobných hostí.
Večer v presile plážových múch márne čakáme na západ na našej pláži. Miestna mládež žúruje dlho do tmy, ale sme tak unavení, že to ani nevnímame. V noci sa budíme 2x na dážď a až okolo obeda
11.8. vidíme slnko. Plážová nedeľa je božská. Takú plnú pláž sme ešte nevideli, ale je tu na 17km miesto pre všetkých, nájdeme si bez problémov vlastný pieskový ostrovček na dune. Voda je príjemná, plytčina je fajne prehriata. Obedujeme ryby naložené v citróne s nejakými lokálnymi bobuľkami, prekvapí nás šalát so zapracovaným nakrájeným rezníkom. Na dezert vyberáme bajky a frčíme do Salt Water. Pavlovu nemajú, optujeme preto čokoládový dezert.